TURNIEJE AMATORSKIE

Już od października na naszych kortach!

Serdecznie zapraszamy do rywalizacji.

Strona cyklu


Kalendarz imprez

Historia Grand Prix Warszawy sięga roku 1977, kiedy to grupka zapaleńców, pod wpływem sukcesów Wojciecha Fibaka, postanowiła zorganizować cykl amatorskich turniejów na wzór światowego Grand Prix. Od samego początku cieszyły się one ogromną popularnością i silną obsadą, z udziałem nie tylko tzw. „czystych” amatorów, ale także byłych zawodników, po uzyskaniu przez nich statusu amatora (wymagane minimum 5 lat karencji udziału w rozgrywkach PZT).

Przez 35 lat rozgrywki toczyły się w gronie amatorów, aż do długiego weekendu majowego 2012, kiedy to Zespół Organizacyjny GPW zdecydował o zniesieniu ograniczeń uczestnictwa dla turniejów najwyższej rangi. W ten sposób daliśmy najlepszym amatorom możliwość sprawdzenia swych sił w starciu z wyszkolonymi w klubach zawodnikami. Zawodnicy zaś otrzymali możliwość dodatkowej rywalizacji na terenie Warszawy i nabierania doświadczeń w grze turniejowej, m.in. w grze z często nieszablonowymi stylami tenisistów amatorów. Wierzymy, że tenis obydwu w/w grup na takim współzawodnictwie może tylko zyskać.

Powyższy eksperyment dotyczy jedynie turniejów 1. rangi, w pozostałych zostawilismy wymóg 5-letniej karencji udziału w rozgrywkach PZT, ATP i innych związków tenisowych. Nadal też będziemy prowadzić osobny ranking wyłącznie dla amatorów, zaliczany do klasyfikacji wszechczasów GPW.

W jaki sposób liczone są punkty i jak przebiega rywalizacja?

Punktacja każdego z turniejów uzależniona jest od przyznanej mu rangi i liczby uczestników – im więcej osób tym więcej punktów do podziału. Klasyfikacja ma charakter kroczący, na wzór światowego ATP – liczą się punkty zdobyte w okresie ostatniego roku. Aby ranking odzwierciedlał jak najsprawiedliwiej siłę gry zaliczanych jest tylko 15 najlepszych wyników każdego zawodnika.